Współczesny rynek meblarski stawia na niekonwencjonalne połączenia oraz kreatywne projekty. Dbałość o maksymalne wykorzystanie dostępnych materiałów sprawia, że coraz chętniej w produkcji wykorzystywane są klasyczne płyty OSB. Musimy przyznać, że same płyty to materiał stosunkowo trwały oraz, przy odpowiedniej obróbce, bardzo efektowny. Meble wykonane z płyt OSB charakteryzują się unikalnym, naturalnym wyglądem oraz dużą nowoczesnością, dlatego mogą być wykorzystywane zarówno w przestrzeni domowej, biurowej lub nawet w garażu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę, czym właściwie jest płyta OSB. To materiał budulcowy, który powstaje ze sprasowanych płyt kompozytowych. Podstawowym składnikiem takich płyt są wióry i mniejsze kawałki drewna, zwane płatkami, które połączone są ze sobą za pomocą żywicy. W ten sposób powstają trwałe i solidne deski, które mogą być wykorzystywane przy remontach lub produkcji domowych mebli. W tym ostatnim wariancie przydatna będzie płyta OSB 3, która cechuje się wyższą wytrzymałością oraz grubością, dzięki czemu konstrukcja mebli będzie naprawdę stabilna.

Jakie meble można stworzyć z płyt OSB?

Sam materiał jest bardzo wdzięczny aranżacyjnie. Z płyt OSB powstają nowoczesne regały, które mogą uzupełnić naszą domową biblioteczkę lub warsztat. Atutem takiego rozwiązania jest cena, ponieważ płyty te są stosunkowo tanie i łatwo dostępne na rynku. Idealnie nadają się również do typowej pracy własnej, czyli coraz popularniejszego modelu wykończenia wnętrz i produkcji mebli DIY. Naturalna, drewniana kolorystyka płyt OSB nawiązuje do natury, jednak w miarę potrzeb swobodnie możemy takie meble malować i dopasować kolorystycznie do naszych potrzeb i wnętrza.

Z płyt OSB powstają również efektowne dekoracje, które mogą przełamać dotychczasową konwencję danego pomieszczenia. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ małym kosztem i mało pracochłonnym zabiegiem, możemy w nasze domy i mieszkania tchnąć nowego charakteru. Z płyt OSB możemy stworzyć również fotele, kanapy lub szafki, a praca we własnym zakresie dostarczy nam masę emocji, dodatkowego doświadczenia i dumy z tego, że mebel stworzony własnymi rękoma będzie wykorzystywany przez lata.